Wielkość komina do kominka.

Wielkość komina do kominka.

Postprzez owca_z » So maja 16, 2009 6:12 pm

Witam. Przymierzam się do kominka z płaszczem wodnym. Wielkość domu nie jest z byt duża, około 90 m2. parter, i piętro. Strop w domu drewniany. Komin o przekroju 14x14 cm. Kominek ten miałby być jedynym źródłem ciepła w domu. Planowane są 3 kaloryfery na parterze domu, na piętrze są sypialnie i podczas snu lubimy aby było chłodniej. Jak dobrze wyliczałem moc kominka powinna być około 10-11 kW (a może się mylę?) W tej chwili podłączona jest koza i grzeje, ostatnią zimę nie zmarzliśmy, jedynie łazienkę trzeba było dogrzewać elektrycznie. Kominek z płaszczem chcę z powodu żony która oparła się na kaloryfery.

Potrzebuje porady czy aktualny komin wyciągnie spaliny z kominka? Czy moc kominka dobrze wyliczyłem sobie?
owca_z

Postprzez majster » Pt sty 22, 2010 4:03 pm

Pytanie stare ale temat ciekawy. Potrzebną moc wkladu kominkowego wylicza sie z wzoru ,i dla domu drewnianego ocieplonego w nowej technologi moc potrzebna to 7 kw mocy wodnej dla powierzchni 90m2 i 2.6 m wysokosci pomieszczenia. 14x14 to otwor wentylacyjny ale wytworzy potrzebny ciag przy odpowiedniej wysokosci. Znając wielkosc otworu po otwarciu drzwiczek kominka mozna obliczyc jaka wysokosc powinien miec komin o takim przekroju. Lub odwrotnie znając wysokosc istniejacego komina mozna obliczyc jakiej wielkosci wklad kominkowy mozna do niego podlączyc. Pozdrawiam.
majster

Powrót do Problemy podczas budowy kominka